Winter Semester 2020

Timetable
Academic Calendar
Mid Sem Exam Schedule

Schedule for Lectures/Labs/Tuts for Winter 2020
S.No. Course Code Course Name Instructor Lectures
1st Year Courses
1 BIO1xx Foundations of Biology Ganesh Bagler Section B: Mon: 12:00-01:00: C212
Wed: 12:00-01:00: C212
Thurs: 12:00-01:00: C212
2 CSE102 Data Structures & Algorithms Subhabrata Samajder+Arun Balaji Section A: Tue: 9:00-10:30: C-102
Thurs: 2:30-4:00: C101
Section B: Tue: 9:00-10:30: C-101
Fri: 9:00-10:30: C-101
3 CSE112 Computer Organization Naveen Prakash(V)+ Prabhakar Mateti(V) Section A: Mon: 10:30-11:30: C102
Tues: 10:30-11:30: C102
Thurs: 10:30-11:30: C102
Section B: Mon: 10:30-11:30: C101
Wed: 10:30-11:30: C101
Thurs: 10:30-11:30: C101
4 CSE1xx Introduction to Intelligent Systems C Anantram(V) Section A: Mon: 12:00-1:00: C216
Wed: 12:00-1:00: C216
Fri: 09:30-10:30: C216
5 DES101 Design Drawing and Visualization Indrani De Parkar(V)+ Vibha Narula Gupta(G) Section B: Tue: 10:30-12:00: A106
Fri: 10:30-12:00: A106
6 ECE113 Basic Electronics Vivek Bohara + Sanat Biswas Section A: Mon: 11:30-12:30: C102
Wed: 12:00-01:00: C102
Thurs: 11:30-12:30: C102
Section B: Mon: 12:00-1:00: C101
Wed: 12:00-1:00: C101
Thurs: 12:00-1:00: C101
7 ECO223 Money and Banking Kiriti Kanjilal Section A: Tues: 4:00-5:30: A106
Fri: 4:00-5:30: A106
Section B: Tues: 4:00-5:30: A106
Fri: 4:00-5:30: A106
8 MTH201 Probability & Statistics  Acushla Saraswat + Sanjit kaul Section A: Mon: 9:30-10:30: C102
Wed: 9:30-10:30: C102
Thurs: 9:30-10:30: C102
Section B: Mon: 9:30-10:30: C101
Wed: 9:30-10:30: C101
Thurs: 9:30-10:30: C101
9 SOC101 Introduction to Sociology and Anthropology Paro Mishra Section B: Tues: 10:30-12:00: C210
Fri: 10:30-12:00: C210
10 SOC205 Anthropology and Social Media Swati Mantri(V) Section A: Mon: 4:00-5:30: 105
Thurs: 4:00-5:30: 105
Section B: Mon: 4:00-5:30: 105
Thurs: 4:00-5:30: 105
11 SOC209 Consumer Culture and Society Swati Mantri(V) Section A: Tues: 4:00-5:30: C210
Fri: 4:00-5:30: C210
Section B: Tues: 4:00-5:30: C210
Fri: 4:00-5:30: C210
12 SOC302 Urban Sociology Smriti Singh Section A: Mon: 4:00-5:30: C21
Thurs: 4:00-5:30: C21
Section B: Mon: 4:00-5:30: C21
Thurs: 4:00-5:30: C21
13 SOC210 Sociological Theory Gayatri Nair Section A: Tues: 4:00-5:30: A006
Fri: 4:00-5:30: A006
Section B: Tues: 4:00-5:30: A006
Fri: 4:00-5:30: A006
14 SOC211 Science, Technology and Society Shireen Mirza Section A: Tues: 4:00-5:30: B105
Fri: 4:00-5:30: B105
Section B: Tues: 4:00-5:30: B105
Fri: 4:00-5:30: B105
15 SSH101 Critical Thinking and Readings in Social Sciences  Aasim Khan Section B: Tues: 12:00-1:00: C210
Thurs: 12:00-1:00: C210
Fri: 12:00-1:00: C210
16 SSH215 Nation and her Narratives Payel C Mukherjee(V) Section A: Tues: 4:00-5:30: C213
Fri: 4:00-5:30: C213
Section B: Tues: 4:00-5:30: C213
Fri: 4:00-5:30: C213
17 SSH222 Theory and Practice of Engineering Ethics Shweta Singh(V) Section A: Mon: 4:00-5:30: C210
Thurs: 4:00-5:30: C210
Section B: Mon: 4:00-5:30: C210
Thurs: 4:00-5:30: C210
18 SSH224 Computer, Information Ethics and Society Shweta Singh(V) Section A: Tues: 4:00-5:30: C11
Fri: 4:00-5:30: C11
Section B: Tues: 4:00-5:30: C11
Fri: 4:00-5:30: C11
19 SSH261 Democracy in India: Principles and Practices Praveen Priyadarshi Section A: Mon: 4:00-5:30: A106
Thurs: 4:00-5:30: A106
Section B: Mon: 4:00-5:30: A106
Thurs: 4:00-5:30: A106
2nd Year Courses
20 BIO213 Introduction to Quantitative Biology GPS Raghava Tues: 2:30-4:00: C201
Thurs: 2:30-4:00: C201
21 CSE231 Operating Systems Piyus Kedia Mon: 12:00-1:30: C201
Wed: 12:00-1:30: C201
22 CSE202 Fundamentals of Database Management Systems Mukesh Mohania+Md Shad Akhtar Mon: 2:30-4:00: C102
Fri: 2:30-4:00: C102
23 ECE230 Fields and Waves Sayak Bhattacharya Mon: 2:30-4:00: A007
Fri: 2:30-4:00: A007
24 ECE214 Integrated Electronics Sujay Deb Tues: 10:30-12:00: C21
Fri: 10:30-12:00: C21
25 CSE222 Algorithm Design & Analysis Syamantak Das   Tues: 10:30-12:00: C01
Thurs: 10:30-12:00: C01
26 CSE2xx Algorithm Design & Analysis(B) Debarka Sengupta Tues: 10:30-12:00: C11
Fri: 10:30-12:00: C11
27 ECE240 Principles of Communication Systems Ranjitha P Mon: 10:30-12:00: C21
Wed: 10:30-12:00: C21
28 CSE322 Theory of Computation Debajyoti Bera Tues: 04:00-05:30: C01
Fri: 04:00-05:30: C01
29 DES204 Human Computer Interaction Grace Eden Wed: 09:00-10:30: B105
Fri: 09:00-10:30: B105
30 MTH300 Introduction to Mathematical logic Sankha Basu Mon: 09:00-10:30: C21
Thurs: 09:00-10:30: C21
31 MTH204 Maths IV - ODE/PDE Brijesh Eshpuniyani Tues: 12:00-1:30: C01
Fri: 12:00-1:30: C01
32 MTH212 Abstract Algebra I Sneha Chaubey Mon: 10:30-12:00: C11
Wed: 10:30-12:00: C11
33 MTH310 Graph Theory Samaresh Chatterji(V) Mon: 04:00-05:30: C02
Thurs: 04:00-05:30: C02
34 BIO2xx Practical Bioinformatics Tavpritesh Sethi Mon: 10:00-11:30: C211
Wed: 10:00-11:30: C211
Electives
35 BIO531 Introduction to Mathematical Biology Sriram K Mon: 12:00-1:30: C2019
Thurs: 12:00-1:30: C2019
36 BIO543 Big Datamining in Healthcare G P S Raghava Tues: 10:30-12:00: C101
Fri: 10:30-12:00: C101
37 BIO541 Data Sciences for Genomics Vibhor Kumar Mon: 2:30-4:00: C212
Thurs: 2:30-4:00: C212
38 BIO534 Introduction to Computational Neuroscience Sriram K Wed: 09:00-10:30: C208
Fri: 09:00-10:30: C208
39 BIO5xx Computer Aided Drug Design Arjun Ray Mon: 10:30-12:00: C208
Wed: 10:30-12:00: C208
40 BIO545 Biostatistics Gaurav Ahuja Tues: 2:30-4:00: C208
Fri: 2:30-4:00: C208
41 CSE342/CSE542 Statistical Machine Learning A V Subramanyam Wed: 09:00-10:30: C21
Fri: 09:00-10:30: C21
42 CSE352/CSE552 Security Engineering Sambuddho Chakravarty Tues: 2:30-4:00: C210
Fri: 2:30-4:00: C210
43 CSE350/CSE550 Network Security B N Jain(V) Tues: 12:00-1:30: C11
Thurs: 10:30-12:00: C11
44 CSE502 Foundations of Parallel Programming Vivek Kumar Tues: 2:30-4:00: A006
Fri: 2:30-4:00: A006
45 CSE508 Information Retrieval Tanmoy Chakraborty Mon: 10:30-12:00: A006
Wed: 10:30-12:00: A006
46 CSE529 Approximation Algorithms Syamantak Das   Tues: 2:30-4:00: A106
Fri: 2:30-4:00: A106
47 CSE538/ECE538 Wireless Networks Mukulika Maity Tues: 10:30-12:00: A007
Fri: 10:30-12:00: A007
48 CSE563 Multimedia Computing and Applications Rajiv Rathn Shah Mon: 10:30-12:00: A007
Wed: 10:30-12:00: A007
49 CSE581 Systems Analysis, Design and Requirements Engineering Rahul Mohanani Wed: 09:00-10:30: A007
Fri: 09:00-10:30: A007
50 CSE559 Mining Large Networks Tanmoy Chakraborty Tues: 12:00-1:30: A007
Thurs: 10:30-12:00: A007
51 CSE606 Data Warehousing Naveen Prakash(V) Mon: 2:30-4:00: C11
Thurs: 2:30-4:00: C11
52 CSE609 Statistical Computation Vibhor Kumar Tues: 12:00-1:30: C215
Fri: 12:00-1:30: C215
53 CSE622 Introduction to Quantum Computing Debajyoti Bera Wed: 09:00-10:30: C210
Fri: 09:00-10:30: C210
54 CSE632 Semantic Web Raghava Mutharaju Mon: 12:00-1:30: C21
Thurs: 12:00-1:30: C21
55 CSE636/ECE636 Communication Networks Sanjit Kaul Mon: 4:00-5:30: C22
Thurs: 4:00-5:30: C22
56 CSE641 Deep Learning Saket Anand Mon: 09:00-10:30: C01
Thurs: 09:00-10:30: C01
57 CSE648 Privacy and Security in Online Social Media Ponnurangam Kumaraguru Tues: 10:30-12:00: C201
Fri: 10:30-12:00: C201
58 CSE651A Topics in Adaptive Security Arun Balaji Tues: 4:00-5:30: C208
Fri: 4:00-5:30: C208
59 CSE749 Network Anonymity and Privacy Sambuddho Chakravarty Wed: 12:00-1:30: C211
Fri: 12:00-1:30: C211
60 CSE5xx   Big Data Analytics Vikram Goyal Mon: 4:00-5:30: C01
Thurs: 4:00-5:30: C01
61 CSE5xx   Affective Computing Jainendra Shukla Tues: 2:30-4:00: C11
Fri: 2:30-4:00: C11
62 CSE5xx   Distributed Computing Prabhaker Mateti(V) Mon: 2:30-4:00: C216
Thurs: 2:30-4:00: C216
63 CSE5xx   Decision Procedures Rahul Purandare Wed: 12:00-1:30: A006
Fri: 12:00-1:30: A006
64 CSE5xx   Network Science Ganesh Bagler Mon: 09:00-10:30: C212
Thurs: 09:00-10:30: C212
65 CSE5xx   Edge AI Mahesh Babu A K (G) Wed: 12:00-1:30: B105
Fri: 12:00-1:30: B105
66 DES302 Animation & Graphics Manohar Khushalani (V) Tues: 12:00-1:30: B105, 317
Thurs: 10:30-12:00: B105, 317 
67 DES512 Game Design and Development Aman Samuel(G) Tues: 4:00-5:30: 317
Fri: 4:00-5:30: 317
68 DES513 Wearable Applications, Research, Devices, Interactions Aman Parnami Mon: 2:30-4:00: C213
Thurs: 2:30-4:00: C213
69 DES5xx Introduction to 3D Character Animation Anoop Ratn(V) Mon: 4:00-5:30: 317
Thurs: 4:00-5:30: 317
70 DES5xx Sketching Communication Narrative Indrani De Parkar(V)+ Vibha Narula Gupta(V) Tues: 2:30-4:00: B105
Fri: 2:30-4:00: B105
71 DES5xx Advanced Topics in Human Centered Computing Pushpendra Singh Tues: 10:30-12:00: C208
Fri: 10:30-12:00: C208 
72 DES5xx Introduction to 2D Animation Anoop Ratn(V) Mon: 10:30-12:00: 317
Wed: 10:30-12:00: 317 
73 ECE318/ECE518 Solid State Devices G.S. Visweswaran(V) Tues: 2:30-4:00: C21
Fri: 2:30-4:00: C21
74 ECE321/ECE251 RF Circuit Design Sudhanshu Shekhar Jamuar Mon: 12:00-1:30: C215
Thurs: 12:00-1:30: C215
75 ECE431/ECE631 Antenna Theory and Design Shobha Sundaram Mon: 09:00-10:30: C210
Thurs: 09:00-10:30: C210
76 ECE432/ECE632 Radar Systems Shobha Sundaram Mon: 4:00-5:30: C208
Thurs: 4:00-5:30: C208
77 ECE452/ECE552 Statistical Signal Processing Pravesh Biyani Tues: 12:00-1:30: A006
Thurs: 10:30-12:00: A006 
78 ECE513 VLSI Design Flow Sneh Saurabh Mon: 10:30-12:00: A106
Wed: 10:30-12:00: A106
79 ECE533 Satellite Navigation and Sensor Fusion Sanat K Biswas Mon: 09:00-10:30: C216
Thurs: 09:00-10:30: C216
80 ECE534 Optical Communication Systems Anand Srivastava Mon: 12:00-1:30: C11
Thurs: 12:00-1:30: C11
81 ECE537 Wireless Communication: Evolution from 3G to 5G Vivek Bohara Mon: 4:00-5:30: C213
Thurs: 4:00-5:30: C213
82 ECE557/CSE5SRU Speech Recognition and Understanding Pravesh Biyani Mon: 2:30-4:00: C215
Thurs: 2:30-4:00: C215
83 CSE561 Probabilistic Graphical Models Anubha Gupta Tues: 12:00-1:30: C212
Thurs: 10:30-12:00: C212 
84 ECE573 Advanced Embedded Logic Design Sumit Darak Mon: 09:00-10:30: C11
Thurs: 09:00-10:30: C11
85 ECE577 Machine Learning Techniques for Real-time Control Sayan Basu Roy Tues: 10:30-12:00: C215
Fri: 10:30-12:00: C215 
86 ECE611 Memory Design and Testing Anuj Grover Tues: 10:30-12:00: A006
Fri: 10:30-12:00: A006 
87 ECE612 Mixed Signal Design G.S. Visweswaran(V) Wed: 09:00-10:30: C214
Fri: 09:00-10:30: C214
88 ECE5xx Modeling and Analysis of Random 5G Networks Gourab Ghatak Mon: 10:30-12:00: C209
Wed: 10:30-12:00: C209 
89 ECE5xx Verification and High-Level Synthesis of VLSI Designs Sumit Mediratta(V) Mon: 2:30-4:00: C210
Thurs: 2:30-4:00: C210
90 ECE5xx Low Voltage Analog Circuit Design Sudhanshu Shekhar Jamuar Mon: 4:00-5:30: C216
Thurs: 4:00-5:30: C216
91 ECO101 Microeconomics Souvik Dutta Tues: 4:00-5:30: C101
Fri: 4:00-5:30: C101
92 ECO221 Econometrics I Gaurav Arora Mon: 4:00-5:30: C11
Thurs: 4:00-5:30: C11
93 ECO324/ECO524 Spatial Statistics and Spatial Econometrics Gaurav Arora Mon: 12:00-1:30: C208
Thurs: 12:00-1:30: C208
94 ECO332 Valuation and Portfolio Management Pankaj Vajpayee(V) Wed: 09:00-10:30: A106
Fri: 09:00-10:30: A106
95 ENG599s Research Methods Payel C Mukherjee(V) Tues: 09:00-10:30: C201
96 MGT311 Emerging Issues in IT and Management Sanjiva Dubey(G) Tues: 4:00-5:30: C212
Fri: 4:00-5:30: C212
97 MTH3xx Convex Optimization Rakesh Chaturvedi Mon: 12:00-1:30: A007
Thurs: 12:00-1:30: A007
98 MTH343/MTH543 Introduction to Dynamical Systems Shilpak Banerjee Tues: 10:30-12:00: C209
Fri: 10:30-12:00: C209
99 MTH372 Statistical Inference Monika Arora Mon: 12:00-1:30: A006
Thurs: 12:00-1:30: A006
100 MTH374/MTH574 Linear Optimization Rajiv Raman Wed: 12:00-1:30: A007
Fri: 12:00-1:30: A007
101 MTH507 Computability Theory Sankha Basu Mon: 10:30-12:00: C214
Wed: 10:30-12:00: C214
102 MTH510 Advanced Linear Algebra Samrith Ram Tues: 12:00-1:30: C214
Thurs: 10:30-12:00: C214 
103 MTH513 Abstract Algebra-II Anuradha Sharma Mon: 09:00-10:30: C213
Thurs: 09:00-10:30: C213
104 MTH516 Analytic Number Theory Debika Banerjee Tues: 10:30-12:00: C216
Fri: 10:30-12:00: C216 
105 MTH542 Introduction to Functional Analysis Ashish Kumar Pandey Mon: 10:30-12:00: C210
Wed: 10:30-12:00: C210
106 MTH571 Integral Transforms and their applications Sarthok Sircar Tues: 2:30-4:00: C209
Fri: 2:30-4:00: C209
107 MTH598 Numerical Partial Differential Equations Kaushik Kalyanaraman Mon: 09:00-10:30: C214
Thurs: 09:00-10:30: C214
108 MTH514 Coding Theory Anuradha Sharma Mon: 2:30-4:00: C214
Thurs: 2:30-4:00: C214
109 MTH517 Combinatorial Optimization Rajiv Raman Mon: 4:00-5:30: C214
Thurs: 4:00-5:30: C214
110 MTH544 Calculus in R^N Kaushik Kalyanaraman Mon: 4:00-5:30: C209
Thurs: 4:00-5:30: C209
111 MTH550 Introduction to PDE Brijesh Eshpuniyani(V) Tues: 4:00-5:30: C24
Fri: 4:00-5:30: C24
112 MTH563 Differential Geometry Acushla Sarswat(V) Tues: 4:00-5:30: C216
Fri: 4:00-5:30: C216
113 PSY301 Cognitive Psychology Venkata Ratandeep Suri Mon: 09:00-10:30: A006
Thurs: 09:00-10:30: A006
114 PSY302 Social Psychology Venkata Ratandeep Suri Wed: 09:00-10:30: A006
Fri: 09:00-10:30: A006
115 PSY305 Attention and Perception Sonia Baloni Ray Wed: 09:00-10:30: C212
Fri: 09:00-10:30: C212
116 PSY306 Learning and Memory Mrinmoy Charabarty Mon: 12:00-1:30: C213
Thurs: 12:00-1:30: C213
117 SOC207 Information Technology and Society Amrit Srinivasan(V) Tues: 4:00-5:30: C21
Fri: 4:00-5:30: C21
118 SSH311 Advanced Writing Payel C Mukherjee(V) Mon: 12:00-1:30: C214
Thurs: 12:00-1:30: C214
119 SSH321 Applied Ethics Manohar Kumar Wed: 09:00-10:30: C209
Fri: 09:00-10:30: C209
120 SSH322 Philosophy of Technology Nishad Patnaik Wed: 12:00-1:30: C11
Fri: 12:00-1:30: C11
121 SSH361 Comparative Politics in Digital Era Aasim Khan Mon: 09:00-10:30: C215
Thurs: 09:00-10:30: C215

Note*: For course pages of other courses, please contact your faculty to share links for Google Classroom.