Winter Semester, 2017

 

Timetable

Time Table Winter 2017

 

Academic Calendar

 

Schedule for Lectures/Labs/Tuts for Winter 2017
Course No. Course Name Instructor Lectures Labs Tuts
B.Tech 1st Year
CSE102 Data Structures & Algorithms (Sec A) Dheeraj Sanghi(V)  Mon 10:30-11:30-C21 Wed 9:30-10:30-C21 Thu 10:30-11:30-C21 Tue 12:30-2:30-L21,L22 Sat 9:30-11:30-L21,L22  Mon 1:00-2:30-LR1,LR2 Sat 1:00-2:30-LR1,LR2
Data Structures & Algorithms (Sec B) K K Biswas(V) Mon 10:30-11:30-C11 Wed 10:30-11:30-C11 Thu 10:30-11:30-C11 Tue 9:30-11:30-L21,L22,Tue 2:30-4:30-L22, L23 Tue 10:00-11:30-S01,SO2, Wed 2:30-4:00-LR1,LR2
ECE111 Digital Circuits (Sec A) Sumit Darak  Mon 9:30-10:30-C21 Tue 10:30-11:30-C21 Thu 9:30-10:30-C21 Mon-12:30-2:30-SCL Tue 12:30-2:30-SCL Sat 9:30-11:30-SCL Sat 1:00-3:00-SCL Fri- 1:00-2:30-LR1,LR2,LR3,S01
Digital Circuits (Sec B) G S Visweswaran(V) Tue 11:30-12:30-C11 Thu 11:30-12:30-C11 Fri 11:30-12:30-C11 Tue 2:30-4:30-SCL, Wed 2:30-4:30-SCL Fri 9:30-11:30-SCL, Fri  1:30-3:30-SCL Fri 10:00-11:30-LR1,LR2 Fri 1:30-3:00-C22,C23
DES130 Intro. Engg. Design (Sec A) Alexander Fell Mon 8:30-9:30-C21 Tue 8:30-9:30-C21 Thu  8:30-9:30-C21 Mon-12:30-2:30-L33  Tue 12:30-2:30-L33 Sat 9:30-11:30-L33 Sat 1:00-3:00-L33  
Intro. Engg. Design (Sec B) Alexander Fell Mon 1:30-2:30-C11 Tue 1:30-2:30-C11 Thu 1:30-2:30-C11 Tue 2:30-4:30-L33,Wed 2:30-4:30-L33,Fri 9:30-11:30-L33, Fri 1:30-3:30-L33  
MTH201 Probability & Statistics (Sec A) Sanjit Kaul Tue 9:30-10:30-C21 Wed 10:30-11:30-C21 Fri 10:30-11:30-C21   Thu 1:00-2:30-LR1,LR2,LR3,S01
Probability & Statistics (Sec B) Angshul Majumdar Mon 11:30-12:30-C11 Wed 11:30-12:30-C11 Thu 9:00-10:00-C11   Wed 1:00-2:30-LR1,LR2,LR3,S01
HSS212 Critical Thinking (Sec A) Raj Ayyar(V) Mon 4:30-6:00-C12  Wed 4:30-6:00-C12    
Critical Thinking (Sec B) Raj Ayyar(V) Mon 2:30-4:00-C24 Thu 2:30-4:00-C24    
HSS215 Cultural Anthropology Duru Arunkumar (G) Mon 2:30-4:00-C11    Thu 2:30-4:00-C11    
HSS2xx Key Concepts in Economic Sociology(New) Amrit Srinivasan(V) Mon 2:30-4:00-C01    Thu 2:30-4:00-C01    
HSS2xx Introdcution to Media In Society(New) Aasim Khan Mon 2:30-4:00-C02    Thu 2:30-4:00-C02    
B.Tech. 2nd Year
CSE202 Fundamentals of Database Systems Vikram Goyal Wed 9:00-10:30-C01, Fri 9:00-10:30-C01   Wed 11:30-1:00-LR1,LR2,LR3,S01
CSE222 Algorithm Design & Analysis Debarka Sengupta Tue 9:30-10:30-C01 Thu 9:00-10:00-C01 Fri 1:00-2:00-C01 Wed 3:00-5:30-L21,L22,L23, Thu 10:00-12:30-LR1,LR2,LR3  
CSE231 Operating Systems Pushpendra Singh Tue 10:30-11:30-C01  Wed 10:30-11:30-C01 Fri 10:30-11:30-C01   Mon 11:00-12:30-LR1,LR2,LR3,S01
CSE233 Network Administration  Vinayak Naik Mon 4:00-5:30-C13    
ECE214 Integrated Electronics Sujay Deb Tue 10:30-11:30-C02 Thu 10:30-11:30-C02 Fri 10:30-11:30-C02 Mon 9:30-12:30-L33  Wed 9:30-12:30-L33 Tue 9:30-10:30-LR2,LR3
ECE230 Fields and Waves Shobha Sundaram Tue 11:30-12:30-C02 Thu 11:30-12:30-C02 Fri 11:30-12:30-C02   Mon 11:30-12:30-C13, Wed 11:30-12:30-C13
ECE240 Principles of Communication Systems Pravesh Biyani Mon12:30-1:30-C02 Tue 12:30-1:30-C02 Thu 12:30-1:30-C02   Fri 11:30-12:30-LR1, Wed 2:30-3:30-C21
MTH204 Math IV (Differential Equations) Brijesh Eshpuniyani (V) Thu 2:30-4:00-C21 Fri 2:30-4:00-C21    Mon 9:30-11:00-LR1,LR2 mon 4:00-5:30-LR1,LR2
MTH2xx Numerical Methods Brijesh Eshpuniyani(V) Mon 2:30-4:00-C03 Thu 2:30-4:00-C03    
BIO2xx Introduction to Quantitaive Biology Subhadip Raicaudhuri Mon 2:30-4:00-C21 Thu 2:30-4:00-C21    
Advanced UG Courses
CSE322 Theory of Computation Debajyoti Bera Tue 2:30-4:00-C02 Fri 2:30-4:00-C02   Wed 2:00-3:00-C11
ECO301 Introduction to Economic Analysis Gaurav Arora Tue 4:00-5:30-C23, Fri 4:00-5:30-C23    
ENT402 Entrepreneurship as Career II Hemant Kumar(V) Tue 10:00-11:30-C24    
FIN401 Foundations of Finance Pankaj Vajpayee (V) Tue 11:30-1:00-C21 Fri 11:30-1:00-C21    
HSS203 Introdcution to Study of Literature Honey Jhalani(G) Mon 4:00-5:30-C03    
HSS216 Positive Psychology Akshay Kumar (V) Mon 4:00-5:30-C21 Wed 4:00-5:30-C21    
HSS218 Philosophy of Religion Raj Ayyar(V) Tue 4:00-5:30-C24, Fri 4:00-5:30-C24    
HSS220 IT & Governance K M Pathi(V) Mon 4:00-5:30-C22 Wed 4:00-5:30-C22    
HSS2xx Indian Poetry through the Ages (New) Saumya Kulshreshtha(G) Tue 4:30-6:00-C12    
HSS2xx Introduction to Digital Anthropology(New) Shriram Venkatraman Mon 4:00-5:30-C24 Wed 4:00-5:30-C24    
MTH302 Algebra Anuradha Sharma Tue 2:30-4:00-C13 Fri 2:30-4:00-C13   Mon 10:00-11:00-LR3
MTH303 Graph Theory Samaresh Chatterji(V) Tue 4:00-5:30-C21, Fri 4:00-5:30-C21    
B.Tech. 3rd & 4th Year, M.Tech 1st & 2nd year, PhD
BIO506 Stochastic Simulations in Systems Biology & Biophysics  Subhadip Raichudhuri Mon 10:00-11:30-C01, Thu 10:00-11:30-C01    
BIO5xx Systems and Synthetic Biology  Sriram K Mon 2:30-4:00-C22 Thu 2:30-4:00-C22    
BIO5xx Network Biology(New) Ganesh Bagler Tue 11:30-1:00-C22 Fri 11:30-1:00-C22    
CSE301/CSE601 Compilers Rahul Nagpal (V) Tue 4:00-5:30-C22 Fri 4:00-5:30-C22    
CSE344/CSE544/ ECE344/ECE544 Computer Vision Saket Anand Mon 10:00-11:30-C12 Thu 10:00-11:30-C12    
CSE352/CSE552 Security Engineering  Sambuddho Chakravarty Tue 11:30-1:00-C12 Fri 11:30-1:00-C12    
CSE501 Designing Human Centred Systems Ponnurangam Kumaraguru Mon 10:00-11:30-C24 Thu 10:00-11:30-C24    
CSE507 Database System Implementation Vishwanath Gunturi Tue 10:00-11:30-C11 Thu 11:30-1:00-C01    
CSE508 Information Retrieval Sameep Mehta(G) Tue 2:30-4:00-C11 Fri 2:30-4:00-C11    
CSE510A Big Data Analytics Vikram Goyal Fri 4:00-5:30-C03    
CSE524 Theory of Modern Cryptography Donghoon Chang Mon 2:30-4:00-C12 Thu 2:30-4:00-C12    
CSE528A Convex Optimization Pravesh Biyani Tue 8:30-10:00-C24    
CSE538/ECE538 Wireless Networks Sanjit Kaul Tue 11:30-1:00-C23 Fri 11:30-1:00-C23    
CSE560 GPU Computing  Ojaswa Sharma Wed 10:00-11:30-C13 Fri 10:00-11:30-C13 Wed 1:00-2:30-L21  
CSE561 Probabilistic Graphical Models  Chetan Arora Mon 11:30-1:00-C21 Wed 11:30-1:00-C21    
CSE565 Software Defined Networking Vinayak Naik Wed 10:00-11:30-C12 Fri 10:00-11:30-C12    
CSE609 Statistical Computation Vibor Kumar Mon 11:30-1:00-C12 Wed 11:30-1:00-C12    
CSE622 Introduction to Quantum Computing Debajyoti Bera Tue 10:00-11:30-C22 Thu 11:30-1:00-C22    
CSE633/ECE670 Robotics P B Sujit Wed 10:00-11:30-C22 Fri 10:00-11:30-C22    
CSE694F Multimedia Security A V Subramanyam Mon 11:30-1:00-C03 Wed 11:30-1:00-C03    
CSE5xx Deep Learning(New) Chetan Arora+Saket Anand Tue 11:30-1:00-C13 Fri 11:30-1:00-C13    
CSE5xx Fundamentals of Parallel Programming(New) Vivek Kumar Tue 10:00-11:30-C12 Thu 11:30-1:00-C12    
CSE6xx Topics in Adaptive Cyber Security(New) Arun Balaji Buduru Mon 2:30-4:00-C23 Thu 2:30-4:00-C23    
DES302 Animation and Graphics Manohar Khushalani (V) Tue 2:30-4:00-C12,L21 Fri 2:30-4:00-C12,L21    
ECE321/ECE521 RF Ciruit Design M S Hashmi Mon 10:00-11:30-C03 Thu 10:00-11:30-C03    
ECE343 Mobile Communication  Anand Srivastava Tue 2:30-4:00-C24 Fri 2:30-4:00-C24    
ECE452/ECE552 Statistical Signal Processing  Saket Anand Mon 2:30-4:00-C13 Thu 2:30-4:00-C13    
ECE516 System on Chip Design and Test Sujay Deb Tue 4:00-5:30-C13, Fri 4:00-5:30-C13    
ECE534 Optical Communication Systems  Anand Srivastava Mon 10:00-11:30-C13 Thu 10:00-11:30-C13    
ECE539 Wireless System Implementation  Vivek Bohra Mon 11:30-1:00-C22 Wed 11:30-1:00-C22    
ECE573 Advanced Embedded Logic Design Alexander Fell Tue 10:00-11:30-C03 Thu 11:30-1:00-C03 Wed 2:30-4:00-L32  
ECE612 Mixed Signal Design Pydi Ganga Mamba Mon 11:30-1:00-C24 Wed 11:30-1:00-C24    
ECE631 Radar Systems Shobha Sundaram Wed 9:30-11:00-C23 Fri 9:30-11:00-C23    
ECE5xx Wireless Communications: Evolution from 3G to 5G (New) Vivek Bohara Tue 10:00-11:30-C23 Thu 11:30-1:00-C23    
ECE5xx Introduction to Nanoelectronics (New) Sneh Saurabh Tue 11:30-1:00-C24 Fri 11:30-1:00-C24    
ECE5xx Autonomus Driving(New) P B Sujit Wed 4:00-5:30-C03    
MTH540 Introduction to Functional Analysis Samaresh Chatterji(V) Tue 10:00-11:30-C13 Thu 11:30-1:00-C13    
MTH5xxx Real Analysis(New) Sarthok Sircar Wed 10:00-11:30- C03, Fri 10:00-11:30- C03    
MTH5xxx Cummutative Algebra (New) Anuradha Sharma Mon 10:00-11:30-C22, Thurs 10:00-11:30-C22    
RMxxx Research Methods(New) Anubha Mon 4:00-5:30-C01